Úterý 15.10.2019 , Tereza
Hledat

Právě dnes

Úterý | 15. Října 2019

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Moje Olomoucko

Právnickou fakultu UP od února povede Václav Stehlík

Budoucí děkan právnické fakulty Václav Stehlík Další z fakult Univerzity Palackého v Olomouci má nového děkana. Po zdravotnických vědách svého nejvyššího představitele pro následující čtyři roky zvolila i fakulta právnická. V tajné volbě zvítězil dosavadní vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Václav Stehlík. Funkce by se měl ujmout koncem ledna 2020, kdy skončí funkční období současné děkance Zdence Papouškové.


Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Újezdu u Uničova

PRACOVNÍCI ŽIVOČIŠNÉ VÝROBY. Zleva Milan Roubíček, František Molík, Marie Rumpíková, Anežka Finsterlová, Emílie Ptáčková spolu se zootechniky p. Švábenským a p. Vychodilem při předvádění nejlepších dojnic v roce 1980. V tištěném Olomouckém deníku bude ve středu 16. října další díl seriálu Jak jsme žili v Československu. Tentokrát o družstevnících z Újezdu u Uničova.


Kanál nechceme! Memorandum proti D-O-L podepsaly desítky obcí

Vizualizace vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe Na padesát šest starostů měst a obcí na Přerovsku, Olomoucku a Novojičínsku už se podepsalo pod memorandum, které odmítá megalomanský projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Memorandum už bylo zasláno vládě i českému premiérovi Andreji Babišovi.


Regionovy zmodraly. Vlaky v kraji dostávají nový vzhled, vylepší i vnitřek

Modré Regionovy postupně nahrazují žluté soupravy. Ranní křížení vlaků v Příkazech Žluté motoráky brzy nadobro zmizí z kolejí v Olomouckém kraji. Soupravy Regionova budou vozit cestující i nadále, ale v jednotném modrém stylu Českých drah (ČD). Úprava exteriéru i interiéru je součásti desetileté smlouvy mezi olomouckým hejtmanstvím a národním dopravcem.


Nepropásněte tabla prvňáčků ze ZŠ Olomouc, Dvorského 33

Prvňáčci. Ilustrační foto Na stránkách tištěných novin postupně představíme děti z prvních tříd základních škol našeho regionu. V tištěném středečním vydání Deníku budou fotky usměvavých dětí ze ZŠ Olomouc, Dvorského 33.


V říjnu jako v létě! Teplo v kraji zlomilo rekord. A ještě vydrží

Babí léto. Ilustrační foto Letních teplot kolem 25 stupňů Celsia si v pondělí užívali na severu Olomouckého kraje. Meteorologové zde naměřili dokonce tři z pěti nejvyšších teplot v rámci celé České republiky.


Spisovatel Robert Fulghum v Olomouci představil novou knihu

Robert Fulghum v olomouckém Divadle na Šantovce. FOTOGALERIE / Americký spisovatel Robert Fulghum zavítal do České republiky představit svůj nejnovější román U Devíti draků a jedné ovce. Kniha je součástí trilogie Opravář osudů, jejíž děj se odehrává právě v ČR.


Olomouc bude mít velkou on-line encyklopedii o historii města

Barokní Olomouc. Část veduty z 1. poloviny 18. století od neznámého umělce Získat zajímavé informace o historii Olomouce na jednom místě budou moci zájemci z řad široké veřejnosti díky nové elektronické encyklopedii. Tu připraví odborníci z olomouckého archivu, památkového ústavu, zdejších knihoven a vlastivědného muzea.


Olomouc vzpomíná na Vlastu Chramostovou. Zamlada tady hrála

Vlasta Chramostová (vpravo) v Městském divadle Olomouc, rok 1945. Na snímku s Martou Kučírkovou v inscenaci Šťastný věk. Česko se dnes rozloučí s Vlastou Chramostovou. Herečka a disidentka zemřela 6. října ve věku 92 let. Svůj profesní život spojila především s Divadlem na Vinohradech v Praze, ale rodačku z Brna si připomíná také Moravské divadlo Olomouc, kde působila v letech 1945 a 1946.


Co je to za smrad? Olomoučané si stěžují na silný zápach

Obyvatelé městské  části Olomouc - Nedvězí si stěžují na zápach z hnojení čistírenskými kaly. Na nesnesitelný zápach si už několik týdnů stěžují obyvatelé městské části Nedvězí. Nepříjemný odér se podle nich šíří nejen z úložiště čistírenských kalů ve Slavoníně, odkud se od srpna rozváží, ale i z okolních polí. Na silně zapáchající ovzduší upozorňují i obyvatelé centra Olomouce.


Nemilany žily prosluněnou drakiádou a dýňobraním. Podívejte se

Drakiáda a Dýňobraní v Nemilanech. FOTOGALERIE / Desítky barevných draků se v sobotu odpoledne vznášely na obloze v olomoucké městské části Nemilany. Konala se zde již tradiční Drakiáda, která byla letos spojená také s Dýňobraním a soutěží ve vyřezávání a zdobení dýní.


Srdéčko slaví! Stretton z Hvozdu má stříbro z Velké pardubické

Trenér Stanislav Popelka z Hvozdu u Konice se Strettonem Největší překážkový dostih střední Evropy přinesl opět úspěch. Devítiletý plnokrevník Stretton trénovaný Stanislavem Popelkou ve stáji Na Srdéčku u Hvozdu na Konicku doběhl ve 129. ročníku Velké pardubické na vynikajícím druhém místě.


V Olomouci teklo pivo proudem. Pípy roztočil October Fest i Oktobeer Fest

Oktobeer Fest v areálu letního kina v Olomouci Říjen je obdobím nejslavnějšího svátku piva, německého Oktoberfestu. Pivní slavnosti však o víkendu dorazily i do Olomouce, a to rovnou ve dvojím provedení.


Výměna řidičáku v Olomouci: nosit fotku nemusíte, čekat také ne

Evidence řidičů v Olomouci Letos v Olomouckém kraji skončila nebo do konce roku ještě skončí platnost více než 25 000 řidičských průkazů, které úřady vydaly před 10 lety. 


Litovelský Papcel začal propouštět. Za srpen nevyplatil mzdy

Litovelský Papcel Papcel propouští. Počet zaměstnanců litovelské firmy, která je v úpadku, se má k 1. listopadu letošního roku snížit na 120 – v létě měl Papcel 200 zaměstnanců. Vyplývá to ze zápisu prozatímního věřitelského výboru.


Nový most v Olomouci bude do konce roku, ujišťuje Povodí

Rozestavěný most u Bristolu v Olomouci - 11. října 2019 Po technologicky náročném betonování nosné konstrukce nového mostu přes řeku Moravu v Komenského ulici pokračují práce na stavbě i nadále bez větších komplikací. 


Schovejte zimníky, o víkendu se vrátí babí léto

Ilustrační foto Výstraha žádná, teploty okolo dvaceti stupňů. Úsměv na tváří z vidiny nadcházejícího víkendu nezmrazí ani předpověď na noc, rtuť teploměru by neměla klesnout pod osm stupňů.


Kam o víkendu? Na pivo, superhrdiny i závod na Poděbradech

Ilustrační foto Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.


U Trojice se servírovala polévka, která pomáhá. Rozlévali i Sigmáci

Den lidí bez domova na Horním náměstí v Olomouci, 10. 10. 2019 FOTOGALERIE / Speciální oběd bylo možné ve čtvrtek dostat na Horním náměstí v Olomouci. V rámci dobročinné akce Den lidí bez domova tam rozlévali polévky mimo jiných také fotbalisté olomoucké Sigmy.


Kvůli pohřbu Gotta chtěli zrušit jarmark, lidé byli proti

Farmářské trhy. Ilustrační foto Státní vlajky i černé prapory zavlají v sobotu 12. října na většině míst Olomouckého kraje. Města a obce uctí památku zesnulého zpěváka Karla Gotta. Vláda vyhlásila den státního smutku. Nařízení se nedotkne plánovaných kulturních akcí, pokud se jejich organizátoři z vlastní vůle nerozhodnou jinak.


Czech Lion: na Libavé cvičí tisíc vojáků Visegrádu

Mezinárodního cvičení států V4 Czech Lion 2019 se zúčastnilo 992 vojáků s osmi desítkami kusů vojenské techniky. Téměř 1000 vojáků se zapojilo do největšího cvičení Pozemních sil Armády České republiky Czech Lion 2019, které v rámci Olomouckého kraje probíhalo v posádkách Hranice, Přáslavice a ve vojenském prostoru Libavá.


V množírně zasahovala policie, zabavila desítky psů

Ilustrační foto Desítky psů zabavili ve středu 9. října policisté v jednom z domů ve Zlatých Horách. Vyvrcholily tak dlouholeté problémy s touto množírnou psů. Policie majitelku zvířat podezírá z jejich týrání.


Hněvotín bude žalovat kraj, kvůli záboru půdy pro technologický park

Pole u Hněvotína Obec Hněvotín podá žalobu na kraj. Usneslo se na tom v úterý večer hněvotínské zastupitelstvo. Vesnice nesouhlasí s dalším rozšiřováním technologického parku mezi Olomoucí a Hněvotínem.


Vypovězený kočičí útulek v Olomouci dostal ještě měsíc. Nové místo stále nemá

Olomoucký kočičí útulek v prostorech zverimexu v Dolní Novosadské Kočičí útulek v olomoucké ulici Dolní Novosadská dostal od majitele prostor měsíc k dobru, takže se provozovatel nemusel i s desítkami koček vystěhovat k 1.říjnu. Nové působiště ale zatím nemá. Spolek Pomocné ruce Olomouc obdržel několik nabídek, prostory jsou však buďto naprosto nevyhovující anebo je nájem nad finanční možnosti dobrovolníků.


Ženou regionu je Romana Filípková z Olomouce

Romana Filípková z Olomouce, Žena regionu 2019 za Olomoucký kraj FOTOGALERIE / Olomoucký kraj zná letošní Ženu regionu. Jubilejní desátý ročník veřejně prospěšné soutěže ovládla zakladatelka Nadačního fondu Krásná srdce pomáhají Romana Filípková.