Úterý 20.10.2020 , Vendelín
Hledat

Právě dnes

Úterý | 20. Října 2020

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Lesy v kraji jsou teď plné hub. Jaké rostou? A co naštvalo Nývlta?

Houbaření na úpatí Drahanské vrchoviny - 18. 10. 2020 Do hospody se jít nedá, do kina taky ne. Tak neděli bez dešťových kapek lidé hojně využili k houbaření. A pořádně si to užili, protože podzimní druhy se v lesích rozjely ve velkém.


Modernizace trati Olomouc - Šternberk se protáhne. Jaké vlaky tam pojedou?

Bohuňovice, modernizace tratě Olomouc - Šternberk, 14. října 2020 Ještě v letošním roce, byť o něco později, vyjedou vlaky na koleje mezi Olomoucí a Šternberkem. Rozsáhlá modernizace a elektrizace regionální železnice je plném proudu. Práce probíhají v celém úseku, kde stavbaři budují nový železniční svršek, mostní objekty, nástupiště, pokládáno je již trakční vedení a probíhá montáž zabezpečovacího a sdělovacího zařízení.


Nával na odběry a dlouhé fronty. Fakultka zavádí rezervační systém

Fronta u odběrového místa ve FN Olomouc v pondělí dopoledne. 19. října 2020 Ve Fakultní nemocnici Olomouc se už nebude čekat ve frontě na odběr kvůli vyšetření na přítomnost viru SARS- CoV-2. Nemocnice plánuje zavést rezervační systém. Jen za minulý pátek provedla přes 900 odběrů.


Nový rentgen za miliony zničila v nemocnici voda

Zničená ambulance jesenického rentgenu. Jen sedm měsíců mohli pacienti využívat nový rentgen na Jesenické poliklinice. Pracoviště 12. října úspěšně prošlo auditem, o pouhý den později jej kompletně zničila voda z prasklého ventilu.


V kraji je přes 6000 nakažených. Kde je největší hustota?

Testování vzorků na koronavir. Ilustrační foto Počet aktuálně nakažených lidí koronavirem v Olomouckém kraji překročil hranici 6000 případů. Ministerstvo zdravotnictví v neděli evidovalo přesně 6013 pozitivních z olomouckého regionu.


V Šumvaldu vylovili rybník, bez občerstvení a atrakcí. Takto to vypadalo

Výlov rybníka v Šumvaldu v pátek 16. října. Bez stánků, občerstvení a atrakcí se musel obejít letošní výlov rybníku v Šumvaldu, který se konal 16. až 18. října.


Vrací se hezký podzim, na chvíli. Teploty zamíří k dvacítce

Ilustrační foto Zatímco start nového týdne je v Olomouckém kraji ještě pošmourný a chladný, od úterý se začne oteplovat a alespoň na chvíli se vrátí příjemný a slunečný podzim.


Reklamní hodiny mají zmizet z Olomouce. Cítíme křivdu, říká provozovatel

Pavel Straka ze společnosti Life in town v koláži s hodinami na náměstí Hrdinů s opraveným ciferníkem Z olomouckých ulic zřejmě brzy zmizí otočné reklamní hodiny. Jejich nový majitel, kterým je společnost Life in town, dostal od města výzvu k vyklizení pozemků a odstranění hodin. Podle zástupce firmy Pavla Straky nedošlo během uplynulého roku a půl k dohodě hlavně kvůli nájemnému, které podle něj dosahuje téměř šestinásobku částky hrazené původním provozovatelem.


Olomoucké muzeum ukáže korunovační klenoty. On-line

České korunovační klenoty ve Vlastivědném muzeu v Olomouci České korunovační klenoty v každé domácnosti? S pomocí Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO) a moderních technologií nic nereálného. Budova je sice kvůli vládním opatřením dočasně nepřístupná, zájemci ale o zajímavé výstavy nepřijdou díky virtuálním prohlídkám. Už tuto neděli muzeum nabídne lákavou novinku v podobě mistrovských replik českých korunovačních klenotů z dílny Jiřího Urbana.


Obec postavila k cestě dvoutunový bludný kámen. Někdo ho ukradl

Ilustrační foto Na dnešní Jesenicko ho před několika stovkami tisíc let přinesl ledovec. Před rokem jej ve Vlčicích vytáhli z potoka a chtěli se jím pochlubit. 8. října 2020 se po dvoutunovém bludném balvanu slehla zem. Někdo jej ukradl.


Morava v Olomouci klesla pod "jedničku". Takto vypadá ve večerním

Řeka Morava v Olomouci klesla pod 1. povodňový stupeň, sobota 17. října 2020 večer Řeka Morava v Olomouci se v sobotu večer dostala pod hranici prvního povodňového stupně. Oproti pátečnímu odpoledni, kdy kulminovala kousek pod hranicí "trojky", se její hladina Nových Sadech snížila o více než půl metru.


VIDEO: Ředitel fakultky Havlík o změnách v nemocnici kvůli covidu

Ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík Pro pacienty s Covid-19 je Fakultní nemocnice Olomouc schopna připravit až 200 standardních a více než 50 intenzivních lůžek. Chystat je začne postupně od pondělí. Od příštího týdne současně omezí provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony.


Nežádoucí okamžiky v Olomouci. Výstava ukazuje zakázané fotografie

Výstava fotografií na nádvoří Zbrojnice Univerzity Palackého v Olomouci Manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice odhaluje výstava na nádvoří Zbrojnice Univerzity Palackého v Olomouci. Výběr z archivu České tiskové kanceláře (ČTK) představuje slavné i méně známé fotky, které byly v minulosti z ideologických důvodu retušovány či zakázány. Expozice Nežádoucí okamžiky zahrnuje 134 snímků napříč zásadními etapami moderních českých dějin.


U řeky se usadila komunita, místní to netěší. Deník zjistil, co tam dělá

Komunita Za Břehem přivezla do údolí Březné vyřazený autobus, z něhož buduje klubovnu. Pohled ze silnice na konci září 2020. Na loukách u řeky nedaleko Hoštejna na Zábřežsku se usídlila komunita Za Břehem. Řadu místních i turistů přítomnost nových sousedů netěší. „Jsme otevřený prostor, přijít k nám může každý,“ reaguje zakladatel komunity Vojtěch Ospalík.


Tisíce vánočních hvězd v Olomouci. Ve sklenících už krásní adventní ozdoby

Ve sklenících v Olomouci chystají zahradníci tisíce vánočních hvězd, rostlin z čeledi pryšcovitých, kterými si lidé dekorují domácnosti v adventním čase. Na Vánoce myslí už v těchto dnech zahradníci v Olomouci, kde ve sklenících pěstují tisíce rostlin z rodu pryšcovitých, známých jako vánoční hvězda.


Olomouc s řekou až po bradu. Podívejte se na město s Moravou plnou vody

Řeka Morava na 2. SPA v Olomouci. Pohled z mostu v Komenského ulici. 16. října 2020 VIDEO / FOTOGALERIE / Jen decimetr pod hranici stavu ohrožení v pátek vystoupala řeka Morava v Olomouci. Odpoledne pak začala pomalu klesat. Projděte se v naší galerii městem od Černovíra až na Nové Sady podél koryta plného masy kalné vody. 


Plumlovská přehrada zachytila povodňovou vlnu, teď chrlí tisíce kubíků vody

Přeplněná plumlovská přehrada se musí 16. 10. pořádně odpouštět. Bouřící voda, zaplavená pláž nebo cyklostezka. Vodní hladina plumlovské přehrady se během tří dnů zvedla o necelé dva metry. V přepočtu to znamená šest set tisíc metrů krychlových vody, které zachytila přehradní hráz nad Mostkovicemi. V současnosti se přebytečná voda odpouští do Hloučele, která protéká Prostějovem.


Covid semafor: Olomoucký kraj nezčervenal, jediný na Moravě

Covid semafor ze 16. října 2020 - všechny okresy Olomouckého kraje v oranžové barvě I přes vysoké denní přírůstky nově potvrzených případů koronaviru v pátek zůstal Olomoucký kraj v oranžové barvě. Ministerstvo zdravotnictví při aktualizaci stupňů pohotovosti zařadilo všechny ostatní moravské regiony do červené.


Povodeň v Brodku možná nemusela být. Policie zahájila stíhání

Zaplavený Brodek u Přerova, 15. října 2020 Na skutečnost, že k rozlití toku Olešnice a zaplavení Brodku u Přerova možná vůbec nemuselo dojít, upozornil už ve čtvrtek starosta městyse Roman Zbožínek.


Školy se postarají o děti zdravotníků. Jak to funguje v Olomouci?

Náhradní vyučování pro děti rodičů pracujících ve zdravotnictví a záchranných složkách. Ilustrační foto O několik stovek dětí, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté nebo sociální pracovníci, se musí od středy postarat vybrané mateřské a základní školy v Olomouckém kraji. Školákům do deseti let poskytnou pomoc s učením, zajistí obědy i odpolední volnočasové aktivity. Ředitelé škol očekávají, že zájem rodičů o umístění dětí v dalších dnech poroste.


Morava v Olomouci kulminovala a už klesá. Má dál pršet

Řeka Morava v Olomouci 16. října 2020 odpoledne Hladina řeky Moravy v Olomouci, která až do pátečního poledne stále stoupala, začala po kulminaci klesat. 


Rekordní nárůst nakažených v Olomouckém kraji, pět lidí zemřelo

Ilustrační foto O 874 vzrostl ve čtvrtek počet nově potvrzených případů koronaviru v Olomouckém kraji. Jedná se o doposud nejvyšší denní přírůstek od počátku epidemie – rekord z minulého pátku činil 673. 


Rozlitá Morava z výšky. Podívejte se na obří laguny u Olomouce

Laguny rozvodněné řeky Moravy pod Olomoucí 15.10.2020. Přinášíme vám unikátní pohledy na rozvodněnou řeku Moravu na Císařských loukách u Mladče, při soutoku s Třebůvkou u Moravičan a pod Olomoucí.


Nemocnice navyšují kapacitu na covid, kraj již vytipoval zálohu

Péče o vážně nemocné s covidem. Ilustrační foto Pacientů s koronavirem vyžadujících hospitalizaci přibývá a nemocnice v Olomouckém kraji podle potřeby navyšují lůžkovou kapacitu pro covid nemocné.


Jednání o obsazení krajské vlády pokračují. Čeká se ještě několik kol

Zleva Marian Jurečka (Spojenci), Josef Suchánek (Piráti a Starostové) a Dalibor Horák (ODS). Podpis memoranda o nové koalici pro vedení Olomouckého kraje. 12. října 2020 Personální obsazení rady Olomouckého kraje řeší v těchto dnech nová koalice. Zástupci Pirátů a STAN, Spojenců a ODS řeší i obsazení dalších postů ve vedení kraje.