Čtvrtek 4.6.2020 , Dalibor
Hledat

Právě dnes

Čtvrtek | 4. Června 2020

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Slavná Mánesova Švadlenka je nyní k vidění na zámku pod Kosířem. Nahlédněte

Na zámku v Čechách pod Kosířem je mimořádně k vidění slavný obraz Josefa Mánese Švadlenka Jedinečnou šanci zhlédnout ucelenou sbírku obrazů Josefa Mánesa mají během této sezony návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem. Tu nově doplnil obraz s názvem Švadlenka, který se objevuje na Moravě poprvé od svého vystavení v Brně roku 1967.


Naděje pro propuštěné z Meopty: firmy se sjely nabídnout místa

Areál společnosti Meopta v Přerově. Ilustrační foto Pro mnohé „Meopťáky“ nebude odchod snadný. Ve firmě totiž prožili spoustu let. Celosvětová pandemie ale na jednoho z největších zaměstnavatelů v Olomouckém kraji dopadla tvrdě. Kvůli koronavirové krizi přišla přerovská společnost Meopta o zakázky a brány podniku musí opustit čtyři sta lidí.


Májový babyboom v Olomouci: i 12 porodů za den. Nejčastější jména?

Ilustrační foto Celkem 234 dětí přišlo v květnu na svět ve Fakultní nemocnici Olomouc. Nejvíce za poslední tři roky, ač provoz porodnice ovlivňovala opatření proti šíření nemoci Covid-19, což doléhalo i na budoucí maminky a jejich blízké.


Olomoucký letňák zahajuje promítání. Bez piva a s novinkou u českých filmů

Amfiteátr Letního kina Olomouc před zahájením sezony, 3. 6. 2020 Komedie Cesta z města odstartuje ve čtvrtek 4. června novou sezonu Letního kina Olomouc. Promítat se bude každý týden v úterý a ve čtvrtek od 21 hodin a 21 minut. Vstupné se nezměnilo, i letos návštěvníci amfiteátru zaplatí 100 korun.


Nový nákupní komplex má vyrůst v Přerově. Uživí se?

Ilustrační foto V Lipnické ulici v Přerově má vyrůst nová nákupní zóna, která počítá s devětadvaceti obchodními jednotkami, objektem občerstvení a parkovištěm. Krajský úřad Olomouckého kraje už na své úřední desce zveřejnil informaci o zahájení zjišťovacího řízení záměru. O plánech soukromého investora byli informováni také úředníci přerovského magistrátu.


V Uničově se koronavirem nakazil učitel základní školy

ZŠ Haškova Uničov. (3. června 2020) Nákazu novým koronavirem potvrdily testy u pedagoga Základní školy Haškova v Uničově. Zaměstnanci a žáci, kteří přišli s nakaženým do kontaktu, jsou negativní.


Zapršelo, ale v Moravě i Bystřici teče pouhých 40% průměru

Řeka Morava v Litovli. 2. června 2020 Po mimořádně suchém dubnu přinesl uplynulý měsíc v Olomouckém kraji tolik potřebnou vodu. V Olomouci, kde předminulou sobotu spadlo 20 litrů vody na metr čtvereční, byl květen s celkovým srážkovým úhrnem 67,9 milimetrů nepatrně štědřejší v porovnání s dlouhodobým průměrem.


Cestující v IDSOK mohou mít nově časovou jízdenku v mobilu

Ilustrační foto V městské hromadné dopravě, ve vlacích Českých drah i v příměstských autobusech na území Olomouckého kraje mohou cestující využívat novou aplikaci MobilOK. Ta umožňuje elektronické odbavení integrovaných jízdenek prostřednictvím telefonu s operačním systémem Android nebo iOS. Výhodná je zejména pro jedince, kteří pravidelně dojíždějí za studiem či do práce.


Přestavbu průtahu Šternberkem zdržel covid, takto teď vypadá

Rekonstrukce průtahu Šternberkem, ulice Věžní. 1. června 2020 Ve Šternberku pokračuje zásadní rekonstrukce vytíženého průtahu ve Věžní ulici, která kromě opravy samotné krajské silnice II/444 zahrnuje výstavbu komunikací pro pěší a cyklisty, opravu dvou mostů a přeměnu dvou křižovatek na okružní. S objížďkami a komplikacemi v dopravě by měli lidé počítat do poloviny prosince.


V Pasece koupací biotop neotevře. Budete si moci "přírodně" zaplavat jinde?

Koupací biotop v Pasece (1.června 2020) Tobogán vedoucí z lesa, příjemná relaxační řeka a hned několik bazénů. Především však voda bez chemie. Koupací biotop v Pasece si místní i lidé z širokého okolí oblíbili. Letos si však nezaplavou. Obec není schopna splnit všechna hygienická nařízení, která vyplývají z mimořádné situace v boji s koronavirem.


Orchestr Hradní stráže vyhrával po Olomouci, jako poděkování

Koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky v Olomouci, 1. 6. 2020 Skladby Františka Kmocha nebo populární píseň Škoda lásky v podání Hudby Hradní stráže a Policie České republiky rozezněly olomoucké sídlo krajských hasičů.


Na jihu Olomouce vzniknou meandry, ostrovy i nové vodní plochy

Čtvrtá etapa protipovodňových opatření spočívá ve výrazném zapojení přírodě blízkých opatření do celého projektu. Protipovodňová opatření v Olomouci se v dalších letech přesunou na jižní okraj města. Revitalizováno bude Mrtvé rameno řeky Moravy, v jeho okolí vzniknou tůně a přibude nové říční koryto.  


Pediatři zestárli a končí, rodiče musí s marody do měst

Pediatři stárnou a zavírají ordinace. Od 1. června neordinuje lékař v Moravském Berouně, skončila dětská lékařka v Bohuňovicích, v Uničově nakonec přemluvili dva pediatry seniorního věku, ať ještě vydrží. Praktičtí lékaři pro děti a dorost stárnou a postupně zavírají ordinace. V těchto dnech skončil pediatr v Moravském Berouně, nedávno ukončily praxi dětské lékařky v Dlouhé Loučce a Bohuňovicích.


Minipivovary na Olomoucku: Přežili jsme a už zase vaříme

Ilustrační foto Z nejhoršího jsme snad venku, věří po nucené pauze majitelé hanáckých minipivovarů a rodinných pivovárků. Těší se na stálé zákazníky a radost mají i z těch nových, kteří se o nich díky internetu a sociálním sítím dozvěděli až během nouzového stavu a podpořili je objednávkou s rozvozem domů nebo si pro pivo přijeli k výdejnímu okénku až do pivovaru.


Elektroauta se sjela v Jeseníkách. Musela přes Olomouc, není kde nabít

Kouty nad Desnou byly cílem letošního ročníku eJantarové cesty elektromobilů. Přes tři desítky elektromobilů se v sobotu 30. května sjely do areálu Kouty v Jeseníkách. Cílem e-Jantarové cesty byla Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.


Termály ve Velkých Losinách opět ožily. Takto vypadaly o víkendu

Termální park ve Velkých Losinách po zmírnění koronavirových omezení opět vítá návštěvníky. 30. května 2020 Po více než dvouměsíční nucené přestávce způsobené koronavirovými omezeními se návštěvníkům na konci května otevřely bazény. Provoz obnovily i Termály Velké Losiny. O posledním květnovém víkendu si do nich našla cestu řada lidí.


Motorkáři zahájili sezonu motomší, pomodlili se za zemřelé kolegy

Motorkáři se u kostela v Hranicích sjeli na motomši. 30. května 2020 Desítky nablýskaných motocyků se v sobotu 30. května dopoledne sjely na Masarykovo náměstí v Hranicích. V kostele Stětí sv. Jana Křtitele se konala motomše. Akcí milovníci jedné stopy zároveň zahájili letošní sezonu.


Roztroušená skleróza? Nejmodernější léčba umožňuje lidem vést normální život

Poškozený nerv v centrálním nervovém systému. /ROZHOVOR/ Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění, o jehož původu nemají jasno ani odborníci ve 21. století. Mají však metody, díky nimž dokáží chorobu držet co nejvíce pod kontrolou. Pacienti, kteří trpí RS, nezapomínají, jak může napovídat název diagnózy.


Jeskyně na Olomoucku: dovnitř jen s rouškou, novinkou jsou eVstupenky

Obnovená sezona v Mladečských jeskyních na Litovelsku, 27. 5. 2020 Po vynucené pauze jsou jeskyně na Olomoucku přístupné veřejnosti. Do rozsáhlých podzemních chodeb v Mladči i nedaleko Javoříčka opět míří turisté. Kvůli koronaviru ale musejí počítat s přísnějšími hygienickými opatřeními. Dovnitř smí jen v menších skupinkách a s rouškami na obličeji.


Samosběrači jahod vyrazili na plantáže, takto vypadal první den

Prostějovská Jahodárna - 29. května 2020 Kyblíky, košíky, přepravky a v první řadě jahody. Několikahektarová plocha za prostějovskou Určickou ulicí, se v pátek změnila v lidské mraveniště. V tento den byl totiž zahájen letošní samosběr jahod. Oblíbená jahodárna funguje už devátým rokem.


Stavba nové hemato-onkologie v Olomouci finišuje

Nový ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Moderní ambulantní pavilon hemato-onkologické kliniky dokončují v areálu olomoucké Fakultní nemocnice. Hotovo bude v červnu, pro pacienty začne objekt sloužit na podzim.


Přerovská Meopta propustí 400 lidí, končí i ředitel

Meopta Přerov. Ilustrační foto Přerovskou společnost Meopta, která je největším zaměstnavatelem v regionu, čeká další vlna propouštění. Brány podniku opustí kvůli dopadům celosvětové pandemie na ekonomiku celkem čtyři sta lidí. Meopta už před časem avizovala odchod dvou stovek zaměstnanců.


Kam o víkendu? Na rock na pevnůstce i brigošku do letňáku

Ilustrační foto Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.


Olomoucké diskotéky "s rozestupy" se rozjíždějí. Párty začíná už odpoledne

Známá olomoucká diskotéka Varna před otevřením po koronavirové pauze. 28. května 2020 První diskotéky na Olomoucku otevírají po více než dvouměsíční pauze způsobené epidemií nového koronaviru. Provozovatelé jsou přesvědčeni, že lidé přijdou, i když aparaturu budou muset vypnout a s hosty se rozloučit před půlnocí, kdy se zábava teprve rozjížděla. Sami jsou zvědavi, jak mladí lidé přistoupí k povinnosti dodržovat rozestupy a neshromažďovat se, což v tanečním klubu půjde těžko.


Mokřad a rybníky. Bělkovice pod zvažovanou přehradou mají svoje plány

V Bělkovicích-Laštěnech, obcí pod státem zamýšlenou přehradní nádrží, plánují mokřady a rybníky. Na snímku starosta obce Tomáš Němčic ukazuje lokalitu, kde by obec ráda obnovila dva rybníky. Nad Bělkovicemi-Lašťany plánuje Ministerstvo zemědělství obrovskou přehradní nádrž. Přesněji řečeno navrhuje tuto lokalitu, kde bylo možné zadržet přes 47 milionů kubíků vody, zahrnout do takzvaného Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod.