Úterý 21.1.2020 , Běla
Hledat

Právě dnes

Úterý | 21. Ledna 2020

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Ve Švýcarsku zemřel malíř Radoslav Kutra, rodák z Olomouce

Ve Švýcarsku zemřel malíř Radoslav Kutra, rodák z Olomouce. Ze Švýcarska přišla zpráva, že zemřel malíř Radoslav Kutra, rodák z Olomouce. "Zesnul v neděli ve věku nedožitých 95 let v Lucernu, ve svém druhém domově. Oznámil to v pondělí jeho syn Petr Kutra," informoval mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.


Chřipka se na Olomoucku podepsala na prvním úmrtí

Ilustrační foto Počty nemocných, které škrábe v krku, kašlou a smrkají, jdou nahoru. V Olomouckém kraji se již objevily případy chřipky, a to i ty nejzávažnější. První pacient již komplikacím spojeným s chřipkovým onemocněním podlehl.


Třicítka moderních vlaků. Chystá se větší komfort na tratě z Olomouce

Vlak ČD RegioPanter. Ilustrační foto Komfortnějšího svezení na elektrických tratích by se měli dočkat cestující v Olomouckém kraji. Hejtmanství se chystá vybrat dopravce, který za dva roky na páteřních úsecích v regionu nasadí na tři desítky moderních vlaků.


Olomoucké muzeum chystá novinky a proměny, nabídne i pekárnu

Muzeum umění v Olomouci Rekonstrukci části Arcidiecézního muzea i pokračování přestavby prostor v Denisově ulici má letos v plánu olomoucké Muzeum umění. Kromě proměny svých budov má v letošním plánu i lákavé novinky ve výstavním programu.


Olomoučtí lékaři pomáhají lidem s Parkinsonem unikátní metodou. První v Evropě

Unikátní metodou pomáhají lidem s Parkinsonovou chorobou neurochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc. Vyléčit Parkinsonovu chorobu nelze. Medicína umí pouze zmírnit projevy a následky obávaného onemocnění centrální nervové soustavy, které postihuje pohybové ústrojí. Neurochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc již tři desetiletí využívají v boji s projevy Parkinsona metodu hluboké mozkové stimulace.


Retro ples bavil zábavou i jídlem z "osmdesátek"

Obecní ples ve Vrchoslavicích v retro stylu Chleba ve vajíčku, dršťková, lečo nebo znojemská. Nejen rozmanitý jídelní lístek, ale i celkový interiér sokolovny vrátil návštěvníky pátečního plesu v čase o padesát let. A lidé to vzali za své, většina jich měla originální dobové retro hávy.


Olomouc posypal první letošní sníh. Dlouho se asi nezdrží

První letošní sníh v Olomouci. 18. ledna 2020 FOTOGALERIE / Na první letošní sníh si Olomouc musela počkat do dneška. Do 18. ledna ani vločka. Ani v prosinci to nebylo se sněhovou nadílkou slavné: poslední měsíc minulého roku v krajském městě podle Českého hydrometeorologického ústavu spadl jediný centimetr.


Pokusy, anatomie i levný oběd v menze. Univerzita Palackého otevřela dveře

Den otevřených dveří na Univerzitě Palackého v Olomouci. V hlavní menze servírovali obědy za studentské ceny. Den otevřených dveří Univerzity Palackého v sobotu nabídl nejen důležité informace o studiu, ale i speciální doprovodný program. Návštěvníci si mohli prohlédnout univerzitní prostory, vyzkoušet si testy studijních předpokladů nebo si projít speciální laboratoře a centra. Podívat se mohli do univerzitní knihovny, na koleje či do hlavní menzy, kde se jedlo za studentské ceny.


Máte vychovaného psa? V Litovli za něj nemusíte platit

Litovelský psí cvičák v Komárově Poslouchá pes na slovo? V Litovli za něj v takovém případě nezaplatíte ani korunu. Od místního poplatku se město rozhodlo osvobodit každého pejkaře, který prokáže splnění zkoušky poslušnosti či ovladatelnosti.


Koupačka na Nákle i v zimě. Nejlepší na pár set metrů týdně, říká plavec

Otužilec Miloš Páč trénuje na pískovně Náklo. Voda 2°C, vzduch 5°C, silný vítr Většina Hanáků se v těchto dnech zahalí do teplých kabátů a bund a těší se na léto, až se zase vykoupou na Poděbradech nebo nákelské pískovně. Plavec Miloš Páč z Olomoucka na nic čekat nemusí.


Sníh v nížinách? Jedině umělý, v Olomouci zatím napadal jen 1 cm!

Sjezdovka v Hlubočkách 17. ledna 2020 odpoledne. Na svahu je v průměru 40cm umělého sněhu Jediný centimetr sněhu napadl od prosince v nížinách v Olomouckém kraji. Někde ani to ne.


Olomoučanka rozdává ručně pletené ponožky miminkům a seniorům

Olomoučanka Viera Fialová zdarma plete už osm let ponožky pro novorozence a seniory. Plete, kudy chodí, dalo by se říci o „šéfce“ nadace Adélka. Bez jehlic a klubka vlny v kabelce Vieru Fialovou téměř nepotkáte. Vitální Olomoučanka každou volnou chvíli štrykuje teplé pestrobarevné ponožky všech velikostí. Ty malinké využívají miminka v porodnicích, velké zahřívají seniory ve zdravotnických a sociálních zařízeních.  


Armáda zřídila na Hané prapor pro létání s drony, plánuje i ty bojové

Slavnostní nástup vojáků při příležitosti vzniku praporu bezpilotních systémů Prostějov plus ukázky dronů Drony různých velikostí i schopností. Zbrusu nový prapor navázal na předchozí rotu bezpilotních prostředků, která fungovala v sestavě 102. průzkumného praporu do konce minulého roku. Ve čtvrtek byl oficiálně představen jeho nástupce 533. prapor bezpilotních systémů. Jeho příslušníci budou zajišťovat preventivní monitoring bojiště ze vzduchu.


Kam o víkendu? Na plesy, koncerty i gulášfest

Ilustrační foto Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.


Virtuální sport i levný oběd. Univerzita Palackého otevře dveře

Den otevřených dveří na Univerzitě Palackého v Olomouci Jídlo za studentské ceny, autobus zadarmo i speciální doprovodný program nabídne v sobotu 18. ledna svým návštěvníkům Univerzita Palackého v Olomouci.


Olomouc si připomíná 400 let od umučení Jana Sarkandra

Kaple svatého Sarkandra v Olomouci Čtyři sta let od mučednické smrti sv. Jana Sarkandra si připomíná církev v letošním roce. Na místě jeho mučednické smrti, v jemu zasvěcené kapli nedaleko chrámu sv. Michala, se od tohoto pátku až do prosince, vždy sedmnáctého, sejdou věřící ke mši svaté. Uskuteční se také slavnostní koncert konaný pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera, a to v pondělí 27. ledna v Arcibiskupském paláci.


Zhubl už 40kg a pokračuje dál. S obezitou úspěšně pomáhá olomoucká klinika

Pan Josef. Jeden z účastníků programu řízené redukce hmotnosti, který zavedla a úspěšně provozuje Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc Program řízené redukce hmotnosti, který zavedla Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc, pomáhá lidem v boji s obezitou. Úspěšně. Pod dohledem odborníků zhubli někteří pacienti o desítky kilogramů.


Kraj nabízí velkou slevu na vlaky a autobusy. Testuje jízdenky v mobilu

Ilustrační foto Bez papírové jízdenky či průkazky mají moci už letos cestovat lidé veřejnou dopravou v Olomouckém kraji. Jízdenku IDSOK bude možné mít nahranou v chytrém telefonu pomocí nové aplikace. 


Velká proměna Červeného kostela má před startem. Kdy bude hotovo?

Vizualizace přístavby k Červenému kostelu v Olomouci Proměna Červeného kostela z bývalého skladu knih na moderní prosklenou přístavbu s krajským informačním centrem, společenským sálem, recepcí a kavárnou začne během jarních měsíců. Kromě této investiční akce se olomoucké hejtmanství pustí také do nových projektů ve školství, sociální oblasti, dopravě nebo zdravotnictví.


Šternberská nemocnice má nový vjezd, přibyly i desítky parkovacích míst

Nový vjezd z ulice Poděbradova a padesát parkovacích míst využívají nově pacienti a návštěvy v Nemocnici Šternberk. Nový vjezd z ulice Poděbradova a 50 parkovacích míst mohou využívat pacienti a návštěvy ve šternberské nemocnici. Ten současný z ulice Jívavská funguje omezeně kvůli začínající výstavbě pavilonu interních oborů. Moderní pavilon by měl být hotov do dvou let. Čtyřpodlažní objekt za 253 milionů korun je jednou z největších současných investic Olomouckého kraje.


Osm šroubů v zádech. Jezdce Kolomého dávají dohromady v olomoucké fakultce

Automobilový jezdec Martin Kolomý měl pouhý den před začátkem legendární Rallye Dakar vážnou dopravní nehodu. V tom, aby byl opět v pořádku, mu výrazně pomáhá tým odborníků Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Na trať nejnáročnějšího automobilového závodu měl poprvé vyjet ve speciálně upraveném osobním voze. Těšil se. Den před zahájením slavné Rally Dakar však automobilový jezdec Martin Kolomý havaroval. 


Flexi, vázaná, integrovaná? Nejlevnější jízdenka ČD nemusí být nejvýhodnější

Zpáteční jízdenka Českých drah v roce 2020 V kolik pojedete? A zpátky? Častěji než dříve se s těmito otázkami setkávají cestující na vlakovém nádraží v Olomouci při koupi jízdenky Českých drah (ČD). Ti často tápou, který z tarifů a typů jízdenky zvolit.


Nemocných s chřipkou výrazně přibylo, jsou i první vážné případy

Ilustrační foto Chřipka je tady a už i první závažné případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem evidují epidemiologové v Olomouckém kraji. Zatím nikdo v souvislosti s chřipkou nezemřel.


Šťastlivec z Olomoucka vyhrál 50 milionů. Přes 7 milionů mu vezme stát

Ilustrační foto. Přes 50 milionů korun vyhrál sázející z Olomouckého kraje ve Sportce. Letos se zatím jedná o nejvyšší výhru. 


Ceny v pálenicích zvedla vyšší daň. Před domácím "kutilstvím" varují

Pěstitelská pálenice v Náměšti na Hané Kdyby pan Ladislav z Čech pod Kosířem vypálil jablečný kvas do konce minulého roku, měl by stovku v kapse. Minulé pondělí o ni přišel kvůli zvýšení spotřební daně na líh, které dopadlo i na pěstitelské pálenice.