Nedělě 17.10.2021 , Hedvika
Hledat

Právě dnes

Nedělě | 17. Října 2021

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

Myslivecká pouť s arcibiskupem uzavřela sezonu na Sv. Hostýně. Podívejte se

Svatohubertská pouť myslivců udělala v sobotu 16. října tečku za letošní poutní sezonou na Svatém Hostýně. Významná událost, na kterou se tradičně sjíždějí příznivci myslivosti z celé země i ze zahraničí, se vloni nemohla uskutečnit kvůli epidemii koronaviru.


Alles Gute! Oktoberfest s německými dobrotami láká na Poděbrady

Pivo, klobásky, preclíky. Lákadla největšího pivního festivalu světa, mnichovského Oktoberfestu, jdou na dračku na olomouckých Poděbradech, kde o tomto víkendu zorganizovali první poděbradský Oktoberfest. Německé pivní speciály v sobotu odpoledne tekly proudem - za české ceny.


Výlov v Tovačově přitáhl tisíce lidí. Takto to u rybníka vypadalo

Nad rybáři v holínkách, kteří právě začali zatahovat sítě, zlověstně krouží kormoráni. Podle mistrů Petrova cechu jeden ze symbolů letošního rybářského roku. Právě kormoráni totiž na Hradeckém rybníku, jehož výlov se koná celý víkend, napáchali velké škody.


Opravený průtah Litovlí je už průjezdný, do jara bez objížděk

Průtah Litovlí je opět kompletně průjezdný. Stavbaři v tomto týdnu dokončili další etapu rozsáhlé rekonstrukce Dukelské ulice.


164 za pátek, covid v kraji letí nahoru. Hygiena lokální opatření zatím nechystá

Žádné omezování návštěv v domovech pro seniory kvůli sílící epidemii koronaviru ani jiná opatření nechystá na lokální úrovni Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje. Týdenní incidence v sobotu, kdy bylo nově potvrzeno 164 případů, poskočila z pátečních 95 na 114.


Věž sv. Mořice je mladší, než se myslelo. Dokázal to nečekaný nález

Nečekaný objev v kostele sv. Mořice v Olomouci pomohl expertům určit skutečné stáří jižní věže chrámu.


Covid v kraji dál sílí. Přibývá nákaz ve školách i pacientů na JIP

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji roste a sílí. Denní přírůstky již v tomto týdnu překračují stovku a sedmidenní incidence v přepočtu na 100 tisíc obyvatel poskočila na 95 – před týdnem byl ukazatel na hodnotě 55. Přibylo pacientů v nemocnicích, z nichž většina nemá očkování proti Covidu-19.


Benzin pod 35 Kč? Někde se ještě dá. Kde v Olomouci a okolí natankovat levněji?

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic letí vzhůru. Jsou už nejvyšší za téměř sedm let. Za litr naturalu motoristé na Olomoucku zaplatí i přes 36 korun a diesel vyskočil i na více než 35 korun. Ceny prémiových paliv atakují 40 korun za litr. Peněženkám motoristů se v nejbližších týdnech zřejmě neuleví.


Na Olomoucku umí hezká vína. Hanácké obce už žijí svými vinicemi i akcemi

Na Hané, netradiční vinařské „oblasti“, se dají dělat hezká vína. Potvrzují to zkušenosti několika obcí na Olomoucku, kde se před pár lety pustili do pěstování vinné révy. Pro radost a inspiraci, jak poukazují starostové, kteří se na obecních i vlastních vinohradech učí vinařskému umění.


Dům "bez věžičky" se proměnil, do Komenského září nová fasáda

Pozornost kolemjdoucích poutá v těchto dnech nová fasáda historického domu na rohu Dobrovského a Komenského ulice. Mnozí Olomoučané si přitom pamatují, jak nemovitost dlouhá léta chátrala a opadávaly z ní kusy fasády, střepy z rozbitých oken i holubí trus.


Podzimní Flora otevřela, láká do říše ovoce a zeleniny. Podívejte se

Brány říše ovoce a zeleniny se otevřely, podzimní Flora ve čtvrtek začala. Do pavilonu A láká na tradiční české ovoce, zeleninu a pestrobarevné podzimní květiny. Součástí výstavy, která trvá až do neděle, je také festival Olima. Ten nabídne soutěž kuchařů a cukrářů Olima Cup i oblíbená soutěžní klání Flora košt a Flora džem.


Prix Bohemia Radio opět v Olomouci, součástí je Noční běh pro Světlušku

Tradiční přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, kterou vyhlašuje Český rozhlas, se už popáté uskuteční v Olomouci.


Od pondělí nepojedou do Neředína tramvaje, nahradí je výlukové autobusy

Kvůli opravě křižovatky třídy Míru a Okružní ulice nebudou od pondělí 18. října ve směru z Palackého ulice ke krematoriu jezdit tramvaje.


Jednosměrky na Horní náměstí změní směr, má to zklidnit centrum

Zásadní změny v jednosměrkách v ulicích ústících na Horní náměstí v Olomouci čekají motoristy začátkem příštího týdne. Některé změní směr. Úprava režimu dopravy by měla zamezit zneužívání centra k rychlejšímu tranzitu a vést k většímu zklidnění automobilového provozu v pěší zóně.


Covid v kraji výrazně zesílil, před rokem byly ale přírůstky třikrát vyšší

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji v posledních dnech zesílila. V úterý bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví nově potvrzeno 125 případů. Nad 100 byl i pondělní záchyt.


Pekárnu Agroholding v Hanušovicích zavřela inspekce, kvůli špíně a bobkům

Pekárnu zemědělského družstva Agroholding v Hanušovicích uzavřela v pondělí 11. října Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Její pracovníci našli v ní našli myší trus a špínu.


Kolo za stovku, lyže za pade? U dvora nabízí nepotřebné věci, zájem je velký

Někdo už je nechce, jinému mohou ještě dlouho posloužit. Druhou šanci nepotřebným věcem dali v Litovli, kde u nově otevřeného sběrového dvora zřídili centrum opětovného využití věcí, takzvané „RE-USE centrum“. Zájem o tento způsob předcházení vzniku odpadu je velký.


Začátek opravy mostů na prostějovské D46 je nejistý, přestavba nabere zpoždění

Několikaměsíční zdržení nabere oprava mostů v Prostějově na dálnici D46, která prochází městem.


Olomouc je "úchylkou". Jak volila velká města v kraji

Na rozdíl od celostátního volebního výsledku má ve velkých městech Olomouckého kraje stále dominantní podporu hnutí ANO. Výjimkou je jen Olomouc. Krajské město je "úchylkou" i v mnohem větší podpoře Pirátů se Starosty než SPD. Podívejte se v naší galerii se na srovnání politických preferencích ve velkých centrech regionu.


Na třídě Míru našli ve výkopu pancéřovou pěst

Pancéřovou pěst, takzvaný Panzerfaust, našli v úterý po druhé hodině odpoledne při výkopových pracích stavební dělníci na třídě Míru v Olomouci.


FOTO: Na Pradědu napadl první sníh

Vrchol nejvyšší hory Moravy a Slezska Praděd pokryl první sníh nadcházející zimy. Sněhové přeháňky předpovídají meteorologové od nadmořské výšky 800 metrů.


Rejnok má už obě půlky, takto teď vypadá

Nový most přes řeku Moravu v olomoucké Masarykově ulici má obě poloviny. Takzvanou návodní stranu mostní konstrukce již stavbaři dostali pomocí hydraulických pístů do cíle na druhý břeh.


V Olomouci se promění několik hřišť, doplní je i workoutové prvky

Nové herní prvky by měly ještě do konce letošního roku využívat děti v Polívkově a Svatoplukově ulici. Nahrazeno brzy bude také dosluhující vybavení na dětském hřišti v Parku Malého Prince a v Droždíně. Volnočasové areály nově doplní prvky pro workoutové aktivity.


Unikátní sčítání Hanáků skončilo. Jak to dopadlo?

„Kolêk Hanáku eště mlovi hanáckê a gde fšôdê só po světě Hanáci potróšeni? Zajímali se organizátoři historicky prvního sčítání Hanáků, které již skončilo. Jaké poznatky o prastarém etniku přineslo?


Hejtman: Z odchodu KSČ(M) mám radost, u ČSSD nikoliv. Koho kroužkoval?

ROZHOVOR/ Zatímco celostátně volby do Poslanecké sněmovny vyhrála koalice SPOLU, v Olomouckém kraji voliči preferovali hnutí ANO, které zvítězilo ve všech okresech. Blok SPOLU skončil druhý a voliči u něj, stejně tak u jeho předpokládaných koaličních partnerů Pirátů se Starosty, zamíchali výsledným jmény.