Pondělí 26.7.2021 , Anna
Hledat

Právě dnes

Pondělí | 26. Července 2021

Zpravodajství Olomouc

Zdroj: Olomoucký deník - Olomoucko

VIDEO: Dálniční exit u Křelova zavřela oprava, řidiči "bloudí"

V pondělí začala série oprav sjezdů na D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí. Práce potrvají až do poloviny října a motoristé by měli počítat s komplikacemi. Čekají je objížďky. Jako první zavřel exit Křelov, kde někteří řidiči i přes vyznačenou uzavírku a objízdnou trasu „bloudili“ a riskovali při otáčení v křižovatce, v místě uzavřeného sjezdu ve směru na Olomouc.


Turistů je v Jeseníkách plno, někde až moc. "Není kam se rozprostřít"

O letních prázdninách míří do Jeseníků velké množství turistů. Situace je podobná jako loni, kdy řada lidí dala před zahraničním pobytem přednost tuzemské dovolené. Naopak Poláci, kteří tradičně tvořili velkou část návštěvníků, se do nejvyšších moravských hor v plné míře zatím nevrátili.


Šternberský kopec roztančil Ben Cristovao i Ewa Farna.

Davy lidí zaplnily v sobotu 24. července areál u haly Ecce Homo ve Šternberku. Po roční vynucené pauze se ve městě konal tradiční festival Šternberský kopec. Tentokrát se kvůli úpravám v areálu šternberského hradu se musel přestěhovat na náhradní místo blíže středu města. 


Kamioňáci bavili parádní show, sexymyčka letos s vylepšením

Přehlídka tahačů, soutěž v páce anebo sexymyčka. Lákadla jen pro mužskou část populace? Víkendová akce v plumlovském kempu Žralok dokázala opak. Spolek Kinderkamioňáci a kurýrní společnost DHL opět spojily síly, aby v rámci 8. ročníku Van and Truck Show bavily rodiny bez ohledu na pohlaví či věk. Šoféři tak zároveň pomáhali potřebným.


Kryštof to rozjel na olomoucké pevnůstce. Takto to tam žilo

Energií sršící show skupiny Kryštof zaplnila v sobotu večer areál Korunní pevnůstky v centru Olomouce. Olomoucký koncert byl poslední prázdninovou akcí kapely na Moravě, další zastávky letního turné budou v Čechách. Podívejte se, jak vystoupení populární sestavy v čele s Richardem Krajčem před tisícovkami lidí v areálu barokní pevnosti zachytil fotograf Lukáš Kaboň. 


Duhové větrníky oživily centrum Olomouce, lidem mají zlepšit náladu

Zatímco ulice některých měst ozdobily barevné deštníky, Olomouc má od soboty svoje větrníky. V ulici 28. října právě probíhá instalace originální výzdoby. Větrníčky mají tvar květiny, který stejně jako rozkvetlá výzdoba na Horním náměstí odkazuje na to, že Olomouc je vyhledávaným městem květin.


Hanácké stezky táhnou. Je to jen začátek, hlásí tvůrci nového bikerského ráje

Skoky, hlína a stromy. Vyhledávaná výletní destinace Záhoří nad plumlovskou přehradou je rájem biketrailistů. Hanácké stezky, dílo party nadšenců ze spolku Bikers Minds už hostily první závody a dostaly se i do nominace na cenu Olomouckého kraje za přínos v cestovním ruchu.


VIDEO: Spanilá jízda truckerů projela Prostějovem, začala třídenní akci

Troubení, světla a rachot. Páteční spanilou jízdou večerním Prostějovem odstartoval osmý ročník akce Van & Truck show v Plumlově. Krátce před devátou večerní, se obyvatelé Plumlovské ulice a okolí centra města mohli potěšit neopakovatelnou podívanou. Prostějovskými ulicemi se sunula troubící a blikající kolona vyšperkovaných kamionů, trucků nebo dodávek.


Olomoucká Bábovka láká na vzácná mláďata čápa černého

V průchozí voliéře Bábovka, která patří mezi vyhledávaná lákadla olomoucké zoo, se to ve stínu pod stromy hemží vzácnými čápaty. Mláďata čápa černého se vyklubala hned tři. Doposud se je v olomoucké zoo podařilo odchovat pouze jednou, v roce 2007.


Delta mutace v Ol kraji? Hlavně mezi mladými, v nemocnici neskončil nikdo

Pozitivně testovaných na koronavirus v posledních týdnech opět mírně přibývá. Za uplynulých sedm dní přibylo v Olomouckém kraji 36 případů. Převažovat začíná delta mutace. Šíří se rychle, hlavně mezi mladými lidmi. S delta mutací v Olomouckém kraji zatím nikdo neskončil v nemocnici kvůli těžkému průběhu onemocnění.


Zábavné odpoledne v Uničově pomůže jižní Moravě. Zve na koncerty, hry a tamtam

Benefiční koncert ve prospěch obcí postižených ničivým tornádem se uskuteční v neděli v Uničově. Tamtamy pro jižní Moravu se rozezní na zahradě Městského klubu na náměstí Osvobození ve 13:00.


Objížďky na tahu Olomouc - Mohelnice: opravy zavřou některé exity na D35

S komplikacemi musejí počítač motoristé na D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí, kde v pondělí začne oprava dálničních výjezdů a sjezdů. Rekonstrukce ramp potrvá do první poloviny října a vyžádá si přes 20 milionů korun.


V olomouckém parku roste vzácná muchomůrka, z lesa ale chodí houbaři s prázdnou

Houbaři se vracejí z lesa s prázdnou. Zatímco v Čechách mají hotové žně, na střední Moravě je to podle mykologů spíše katastrofa. Na vině je sucho. To ale nezmařilo růst nejedlého unikátu – muchomůrky Vittadiniho. Kriticky ohrožený druh roste přímo v Olomouci. Ve dvou parcích na okraji centra objevili odborníci několik plodnic.


Nejstarší most na Moravě čelí velké zátěži. Ohrožuje jej objížďka v Litovli?

Unikátní kamenný most přes řeku Moravu v Litovli je jedním z nejstarších dochovaných mostů v České republice a nejstarším na Moravě. V posledních týdnech musí Svatoján čelit nebývalé dopravní zátěži. Provoz citelně zhoustl poté, co se stavbaři pustili do kritické fáze opravy průtahu městem. Přes téměř 430 let starý most vede jedna z objízdných tras. Podle vedení města jsou obavy o památku přehnané.


Z ubytovny chloubou. Opravený zámek Třemešek otevřel, podívejte se dovnitř

Před třemi lety byl zčásti vyhořelou sociální ubytovnou. Po kompletní rekonstrukci opět připomíná šlechtické sídlo, sloužit bude jako kavárna, rodinné centrum či k bydlení pro hendikepované a seniory. Zámek Třemešek u Dolních Studének na Šumpersku prošel obnovou za sedmdesát milionů korun. Ve středu 21. července se uskutečnilo jeho slavnostní otevření.


Konec kolonám? Křížení na D46 u Prostějova čeká přestavba za 200 milionů

Bezpečnější křížení a zvýšení plynulosti provozu. Takové důvody vedly Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ke schválení kompletní modernizace dálniční mimoúrovňové křižovatky u sjezdu do severní části Prostějova, Držovic a přilehlých obchodních center.


Velké proměny ve Velkém Týnci: nové středisko, dům pro seniory i hezčí zahrada

Velkou proměnou prošlo centrum Velkého Týnce na Olomoucku. Zdravotní středisko je kompletně opravené, navíc tam vyrostl nový bytový dům s chráněným bydlením pro seniory. Rekonstrukcí v těchto dnech procházejí také interiéry nedalekého společenského domu.


Rozpálená Olomouc, měsíční průměr nejteplejší v celém kraji. Jak bude teď?

Červen v Olomouckém kraji vyhodnotili klimatologové jako teplotně mimořádně nadnormální měsíc. S průměrnou měsíční teplotou vzduchu 18,8 stupně Celsia byl o tři stupně teplejší než třicetiletý normál. V Olomouci, kde červnový průměr činil 21,5, dokonce o 3,9 stupně Celsia.


Nový Forman? Mladý filmař získal cenu v Cannes za "grázlíka", který pomáhá

ROZHOVOR / Mladý filmař z Jezernice nedaleko Hranic letos dobyl Cannes. Český tvůrce Jan Kellner získal na mezinárodním filmovém festivalu druhou cenu v soutěži začínajících filmařů Nespresso Talents. Porota vysoce ocenila jeho krátký film Bagman. Snímek dlouhý dvě a půl minuty je o mladých lidech, kteří dobrovolně pomáhali za pandemie koronaviru.


Další zdržení pro D1 u Přerova. Stavební řízení se přesouvá do Olomouce

Povolování posledního úseku dálnice D1 kolem Přerova má další problém. Krajský úřad Olomouckého kraje rozhodl, že stavební povolení pro některé menší objekty související s touto stavbou nesmí řešit přerovský magistrát, ale krajský úřad. Stalo se tak na popud Dětí Země.


Režisér Krobot točí v Olomouci komedii Šnajdr

Režisér Miroslav Krobot opět točí v Olomouci. V komedii o svérázném pražském herci Pavlu Šnajdrovi se objeví herec Dejvického divadla Pavel Šimčík. Ženskou hlavní roli ve filmu ztvární Iva Janžurová. V dalších rolích se představí Klára Melíšková nebo Jakub Žáček. 


Očkovat bez registrace se začne i v Olomouci, v obchodním centru Šantovka

Místo, kam mohou přijít zájemci o očkování proti onemocnění Covid-19 bez předchozí registrace, otevře i Olomoucký kraj. Vznikne v olomouckém nákupním centru Galerie Šantovka. Provoz by mělo zahájit již počátkem příštího týdne.


Povodeň pod Pradědem spláchla desítky domů i cesty. Takto to vypadalo den poté

Dnem velkého úklidu bylo v pondělí 19. července v Bělé pod Pradědem. Místní obyvatelé i pracovníci s mechanizací likvidovali následky nedělní přívalové povodně.


"Zátah" v klubech: v kraji 160 zkontrolovaných, jedno porušení opatření

Hygienici v doprovodu policistů v pátek a v sobotu provedli rozsáhlou kontrolu hudebních klubů a dalších podniků v Olomouckém kraji.


Za těžkosti se stavbou u Moravy nabízí Olomouc kompenzace. Zoo či aquapark

Obyvatelům Olomouce, kterých se bezprostředně dotýká výstavba protipovodňových opatření na řece Moravě, poskytne město náhradu v podobě nepeněžního daru. Rada města schválila postup pro poskytnutí kompenzačního bonusu.